Şimdi ise Aralık ayında süreleri bitecek olan hastane müdürleri ve diğer personelin atamalarının yapılacağı belirtiliyor. Denge Gazetesi yazarı Adnan Bahadır, bugünkü köşe yazısında sağlık sektöründeki atamalara dair önemli tespitlerde bulunarak, “bazı gerçekleri yazmak zaruri oldu” ifadesini kullandı.Devlet Hastanesine Başhekim Uzm.Dr.Habip Resul Birinci Atandı.

Devlet Hastanesine Başhekim Uzm.Dr.Habip Resul Birinci Atandı.

ASLAN KAYHAN’A DİKKAT ÇEKTİ

Bahadır, yazısında İl Sağlık Müdürü atandıktan sonra daire başkanlıkları ve hastane başhekimliklerine yapılan atamalara değindi. Özellikle Aslan Kayhan’ın daire başkanı olarak atanmasını olumlu bir tercih olarak değerlendiren Bahadır, Kayhan’ın geçmiş deneyimleri ve dürüst yönetimiyle tanınan bir isim olduğunu vurguladı.

GÜLAY’A YAPILAN ELEŞTİRİLER

Yine yazıda, halk sağlığı başkan yardımcılığına atanan Dr. Şevki Gülay’a yönelik yapılan eleştirilere de değinildi. Bahadır, Gülay’ın liyakati ve başarılarına vurgu yaparak, atamasının tamamen ailevi ilişkilerle alakalı olmadığını savundu.

Geçmişteki atama süreçlerine de değinen Bahadır, Sağlık-Sen Şube Başkanıyla yaptığı görüşmeyede değindi. Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer’in önerilerini değerlendiren Bahadır, Biçer’in kurumlarda verimliliği ön planda tutan bir isim olduğunu belirtti.

Eskiden sağlıktaki atamaların başhekim ve yardımcıları kısmını vekillerle il başkanlığı istişare ederek yapardı. Hastane yöneticileriyle ilgili kısmını ise Sağlık-Sen’le teşkilat ve vekiller istişare ederek yaparlardı. Bu dönemde hastane başhekimleriyle ilgili AK Parti camiasından Allah kulunun onay vermediği Gazi Devlet Hastanesi başhekiminin ataması MHP’li vekilin bastırmasıyla sağlık bakanı tarafından yapılırken AK Partili siyasiler tarafından sadece izlenmekle yetinildi. Diğer başhekimliklerde ise atamalar il başkanlığıyla vekillerin görüşü alınarak yapılmış.

SAĞLIK SEN’E YAKIN İSİMLERE NEŞTER!

Şimdi hastane müdürlükleri ataması yapılacak, Sağlık-Sen’e yakın isimler adeta harcanmak için büyük bir uğraş verilmekte. Eski il milli eğitim müdürü, Memur-Sen ile ters düştüğünden görevden alındı ve şimdiki bakana çok yakın olmasına rağmen hala daha adama görev verilmedi. Sağlık-Sen denilince; 12.600 sağlık çalışanının 6800’ünün Sağlık-Sen’e üye olduğunu ve hükümete her zaman her türlü desteği veren bir sendika olduğunu unutmayalım.

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı olan İlyas Biçer’i çok iyi tanır ve severim. Düzgün biridir, kendisiyle de ara sıra görüşürüm. Bildiğim kadarı ile bu arkadaşımız kurumlarda her zaman verimliliği ön planda tutan, sağlık sektörünü çok iyi bilen sağlık kökenli, hem sağlıkta hem de idarecilikte deneyimli sendikacı ve hizmeti de ön planda tutan bir arkadaşımızdır. Bu arkadaşımızın fikirleri mutlaka önemsenmeli. Kendisiyle atamalarla ilgili şu ana dek hiç konuşmamıştım, dün arayıp kimleri teklif ettiğini sorduğumda, “Ağabey, biz yönetim kurulu arkadaşlarımızla şöyle bir karar aldık; nokta atışı bir talebimiz olmadı. Birileri ile ilgili görüş bildirdiğimizde diğer arkadaşlarımız üzülür, o nedenle sisteme faydası olacağını düşündüğümüz arkadaşları yer belirtmeden Müdür Bey’in insiyatifine bırakarak bir liste sunduk. Onların içinden istediğinizi seçin atayın dedik.” dedi.

Burada en can sıkıcı gelişme, İlyas Biçer’in karşısına sendikada aday olarak çıkıp hiç oy alamamış ve daha önceki dönemlerde görev yaptığı hastanede çalışanları ikiye bölen kutuplaştırıcı bir tavır takınan arkadaşı ısrarla Eğitim Araştırma’da mali işler müdürlüğüne atatmak isteyen parti yöneticilerinin ne yapmak istediğini anlamış değilim. Şehir Hastanesinin bitme aşamasına geldiği ve orada yapılacak milyarlarca liralık satın almalar göz önüne alındığında idari mali işlere yapılacak olan atama ne kadar önemlidir sizler takdir edin. Bu arkadaş çok önemliyse başka birimlerde çalıştırsınlar, bu yapılan baskıyı kabullenmek mümkün değil.

Gelen bilgiler doğruysa; siyasetçiler liyakât ve kariyere bakmaksızın sadece ahbap çavuş ilişkilerini ön planda tutarak taleplerde bulunmaktalar. Allah aşkına böyle bir saçmalık olabilir mi? Aklınızı başınıza alın beyler. Bir de son zamanlarda sağlıktan sorumlu il yönetimindeki arkadaşın hastanelere gidip yöneticilere müdahale ettiği bilgisi geldi. Bu doğruysa gerçekten fecaat, sağlık camiası bu tür sıkıntıları kaldırmaz.

Önümüzdeki seçimlerde bu tür konular ciddi anlamda zarar verir, herkes aklını başına alsın. Yoksa milyonluk motosikletlere binenlerden memur maaşıyla yapılan mal varlıklarını ele alacağım yazılar arşivde saklı haberleri olsun. Sanırım matlup hâsıl oldu, bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *