Adalet Komisyonu’nda 20 Şubat’ta başlayacak olan 8’inci Yargı Paketi görüşmeleri, hukuki düzenlemeleri yakından ilgilendirecek. Aynı zamanda Genel Kurul’da ise sağlık alanında önemli değişiklikleri içeren bir kanun teklifinin görüşmeleri devam edecek.

Bu hafta, Genel Kurul’da ele alınacak olan sağlık alanındaki düzenlemeleri içeren kanun teklifi, sağlık personeli alanında önemli değişiklikleri içeriyor. Teklife göre, sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 binden 36 bine yükseltilecek. Yan dal uzmanlığını teşvik etmek amacıyla tavan ücret artırılacak ve normal doğumun özendirilmesi için ebelerin görev tanımı güncellenecek.


Sağlıkçıya Saldırana Ceza Artıyor!

Sağlıkçıya Saldırana Ceza Artıyor!

Turist Rehberliği kanunu değişiyor

Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nda değişiklik öngören teklifin de bu hafta Genel Kurul’da ele alınması bekleniyor. Teklife göre, sanat tarihi ve arkeoloji mezunlarının turist rehberi olmaları kolaylaştırılacak.

Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistin artması nedeniyle bu bölge dillerini bilen rehber adaylarına yönelik teşvik edici düzenlemeler yapılacak.

Adalet Komisyonu’nda salı günü 8. Yargı Paketi görüşülecek

8’inci Yargı Paketi’nin Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri, 20 Şubat Salı günü başlayacak. Teklife göre; ‘makul sürede yargılanma hakkının ihlali’ iddialarıyla ilgili, Anayasa Mahkemesi’nden önce Tazminat Komisyonu’na başvurulacak.

Düzenleme ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına itiraz yolu açılacak.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçeleri dikkate alınarak Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikle, terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili, müstakil suç olarak düzenlenecek.

Emekli bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltilmesine ilişkin düzenleme de 8’inci Yargı Paketi’nde yer aldı.

Meclis’te salı ve çarşamba günleri siyasi partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek.

Editör: Serap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *