2 Devlet Hastanesine Yıkım Kararı! Yerine 3 Yeni Hastane!

2 Devlet Hastanesine Yıkım Kararı! Yerine 3 Yeni Hastane!

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi (istinaf) tarafından incelendi. Yapılan temyiz incelemesinde, yerel mahkemenin kararında usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık veya eksiklik bulunmadığına karar verildi. Mahkeme, delillerde ve işlemlerde de herhangi bir eksiklik olmadığına hükmetti.

Daire, eylemin doğru olarak nitelendirildiğini ve Şebnem Korur Fincancı’ya verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasının kanuni bağlamda uygulandığını belirterek, sanık avukatları ve cumhuriyet savcısının ileri sürdüğü nedenleri yerinde bulmadı. Bu nedenle, temyiz başvurusunu esastan reddetti.

Fincancı’nın avukatları ve savcının ileri sürdüğü iddiaların mahkeme tarafından kabul görmemesi, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin verdiği onama kararıyla sonuçlandı. Şebnem Korur Fincancı’ya verilen cezanın kesinleşmesiyle birlikte, süreç yeni bir aşamaya girmiş oldu.

– Davanın geçmişi

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyonda, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. İstanbul’da evinde gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim 2022’de Ankara’da sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, TSK’nın meşru müdafaa kapsamındaki legal faaliyetleriyle terör örgütünün illegal faaliyetlerini bağdaştıran Fincancı’nın, “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Fincancı’nın ikamet yerinin İstanbul olması, soruşturmanın da burada yürütülmesi nedeniyle yetkisizlik kararı vermiş ve dosyayı İstanbul’a göndermişti.

Yargılamaya bakan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapisle cezalandırdığı Fincancı’yı, tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye etmişti.

Mahkemenin gerekçeli kararında Fincancı’nın, gerçeği yansıtmayan, nerede ve ne zaman çekildiği belli olmayan ve örgüt tarafından servis edilen görüntüler üzerinden, TSK’yı karalamak amacıyla “örgüt paropagandası” eylemine aktif biçimde katılım sağladığı kaydedilmişti.

Gerekçeli kararın ardından cumhuriyet savcısı ile sanık avukatlarının itirazı üzerine dosya, temyiz için İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *