Emir, “Yönetmeliğe göre 25 kuruşluk ceza uygulanıyor” ifadesiyle, özel hastanelerin denetimlerini zayıflatmaya neden olan bu durumu gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yöneltilen soruda, Emir, “Hastaneleriniz, 25 kuruşluk cezalarla denetimden kaçsın diye mi yönetmeliği güncellemiyorsunuz?” diye sordu.DSÖ: Hastane Müdürü Ve Sağlık Personellerinden Haber Alamıyoruz!

DSÖ: Hastane Müdürü Ve Sağlık Personellerinden Haber Alamıyoruz!

CEZA RAKAMLARI KOMİK DÜZEYDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi veren CHP’li Murat Emir, özel hastanelerle ilgili Sayıştay’ın 2022 yılı denetim raporunu hatırlatarak  şu ifadeleri kullandı: “Sayıştayın tespitlerine göre özel hastanelere uygulanan idari para cezalarına ilişkin tutarlar incelendiğinde 2021 takvim yılında toplam 6 milyon 540 bin 575 TL para cezası kesildiği, uygulanan en küçük para cezası tutarının 41.58 TL olduğu, toplam cezaların yüzde 79’unun 15 bin TL’den düşük miktarlar olduğu görülüyor.”

‘25 KURUŞLUK CEZA MI OLUR?’

Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren özel sağlık tesislerine uygulanan para cezaları incelendiğinde ise en düşük para cezasının 25 kuruş olabildiğine vurgu yapan Emir “Cezaların yüzde 70’inin 3 bin TL’nin altında olduğu tespiti yapılıyor. Bu tespitleri yapan Sayıştay aynı zamanda ‘kesilen ceza tutarlarının caydırıcı etkisinin bulunmadığı da anlaşılmaktadır’ uyarısında bulunuyor” dedi.

‘SKANDAL TUTARLAR’

Bu yönetmelik ve ceza tutarlarının neden hala güncellenmediğini dile getiren Emir “Bakan, soru önergelerini niye yanıtsız bırakıyor? Yoksa tek sebebi, Bakan Koca’nın Medipol hastanelerinin kurucusu olması mı? Bakanlık, bu komik hatta skandal olarak nitelendirilebilecek tutarlarla nasıl caydırıcılık sağlayabileceğini düşünüyor olabilir?” diye sordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *