DSÖ Ekibi Şifa Hastanesini Değerlendirdi

DSÖ Ekibi Şifa Hastanesini Değerlendirdi

Eğitim programı kapsamında, Amasra İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık personeli, olası şiddet vakalarına karşı izlenecek hukuki prosedürleri ve yasal mevzuatları öğrendi. Sağlıkta şiddeti önleme amacıyla düzenlenen bu eğitim, çalışanlara gerekli bilgileri sağlamak ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak adına önemli bir adım olarak değerlendirildi.

‘Beyaz Kod Eğitimi’ sonrasında, Umke (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi), AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve Amasra İtfaiyesi tarafından, hastane personeline yönelik afet durumlarına müdahale konusunda eğitim verildi. Bu kapsamda, Hastane Afet Planı çerçevesinde yapılan eğitimlerde, ekipler tarafından personel bilgilendirilerek tahliye ve yangın söndürme tatbikatları gerçekleştirildi.

Beyaz Kod nedir?

Sağlık çalışanlarının, hasta veya hasta yakını tarafından şiddete, tehdide veya diğer suçlara maruz kaldıkları durumlarda olay yerine güvenlik görevlilerinin en hızlı şekilde intikal etmesi için verilen bir alarm sistemidir. Beyaz kod, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında başlatıldı.

Beyaz kod nasıl verilir?

Hastane içinde bulunan herhangi bir dahili hattan 1111’i aramak, 113 Beyaz Kod Çağrı Merkezi’ni aramak, www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki formu doldurmak.

Beyaz kod verildiğinde, olay yerine en hızlı şekilde güvenlik görevlileri intikal etmesi ve olayın boyutunu belirlemesi gerekmektedir. Güvenlik görevlilerinin olay yerinde yaptığı tespitler, tutanaklar ve ifadeler ile birlikte olayla ilgili soruşturma başlatılır.

Beyaz Kodun Amacı Nedir?

Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakaları giderek artmaktadır. Bu durum, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu düşürmekte, sağlık hizmetlerinin kalitesini olumsuz etkilemektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından Beyaz Kod uygulaması başlatılmıştır. Beyaz Kod, sağlık hizmeti sunumu sırasında veya bu görevlerinden dolayı sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, hakaret, tehdit ve diğer suç olaylarında uygulanan bir alarm sistemidir. Beyaz Kod’un temel amacı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamaktır. Beyaz Kod uygulaması ile birlikte, sağlık çalışanları şiddete maruz kaldıklarında, olaya en hızlı şekilde müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *