Sağlık Müdürlüğünde 10 Kasım Skandalı! Çiğ Köfteli, Oyun Havalı Saygısızlık!

Sağlık Müdürlüğünde 10 Kasım Skandalı! Çiğ Köfteli, Oyun Havalı Saygısızlık!

Haftalık çalışma süresinin 37,5 saate düşürülmesine yönelik tartışmalara Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, bu teklifin hayata geçirilmesinin zor olabileceğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, sosyal güvenlik mevzuatını yeni nesil esnek çalışma biçimlerine uyumlu hale getireceklerini belirtmişti. Ancak, muhalefetin teklifi üzerine değerlendirmelerde bulunan Karakaş, “Maalesef zor” diyerek gerekçelerini paylaştı.

ÇALIŞMA SAATİ KISALIYOR MU?

Türkiye’de haftalık çalışma süresinin 45 saatten 37,5 saate düşürülmesi teklifi muhalefet kanadından geldi. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, bu teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulduğunu duyurdu. Karakaş, “TBMM’ye yeni verilen kanun teklifiyle, haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 45 saatten 37,5 saate düşürülmesi öngörülmektedir” dedi. Ancak, teklifin muhalefet tarafından verildiği için zor bir sürecin beklendiğine dikkat çekti.

“ÇALIŞMA SAATLERİNİ YENİDEN DÜZENLEMEK ZORUNDAYIZ”

Bu gelişme, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatıyor. Bilgin, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, haftalık çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini belirterek, “Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız” demişti. Bilgin, çalışma saatlerinin modern şartlara uyarlanması ve emeğin verimliliğinin dikkate alınarak daha insani şartlarda düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *