Eylemde Eskişehir Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) İl Temsilcisi Oytun Gökten, halkın ekonomik zorluklar içinde olduğunu vurgulayarak, “Kaşıkla verdiklerini kepçeyle çoktan geri aldılar. Bu ülkede büyüyenler de var elbette. Ancak faiz ve rant gibi unsurlardan beslenen mutlu azınlığın serveti gün geçtikçe büyüyor. Ülkemizdeki ulusal servetin yüzde 54’ünü elinde tutan dolar milyarderleri de hızla çoğalıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Eskişehir KESK Şubeler Platformu, ‘Kaşıkla Verdiniz Kepçe ile Aldınız’ Sloganlarıyla Zamlara Karşı Sokağa Çıktı!”

Eskişehir KESK Şubeler Platformu, Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi DSİ önünde  bir eylem düzenledi. Gittikçe artan zamlara karşı tepkilerini dile getiren KESK üyelerine CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, emekliler ve sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

Eylemde katılımcılar, “Kaşıkla verdiniz kepçe ile aldınız” sloganları altında toplanarak, hükümetin aldığı zamlara karşı bir araya geldi. Ellerinde “Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek”, “Yüzdelik artış değil insanca yaşayacak ücret hakkımız”, “Artık bıçak kemiği geçti”, “Dilenci değil emekliyiz” gibi dövizler taşıyan eylemciler, “AK Parti, zamları al başına çal”, “Sadaka değil toplu sözleşme”, “Zam, zulüm işte AK parti”, “Sefalete teslim olmayacağız”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Sermayeye değil, emekçiye bütçe”, “Birleşe birleşe kazanacağız” gibi güçlü sloganlar atarak seslerini duyurmaya çalıştılar.

Eskişehir ESM İl Temsilciliği adına konuşan Oytun Gökten, iğneden ipliğe gelen zamlara tepki göstererek, “Ülkeyi yönetenler ‘Büyümede rekor üstüne rekor kırıyoruz, raflar dolu, dünya bizi kıskanıyor’ diyor. Oysa bizim sadece dertlerimiz, sorunlarımız, yoksulluğumuz ve borçlarımız büyüyor. Her üç çalışandan birisi açlık sınırı altında olan asgari ücrete mahkûm edilmiş halde. Geri kalanların maaşları da her geçen gün asgari ücrete yaklaşıyor” dedi.

“HER YENİ GÜNE ZAM HABERİ İLE UYANIYORUZ”‘En Düşük Memur Maaşı 32 Bin TL’ye Çıkarılsın’

‘En Düşük Memur Maaşı 32 Bin TL’ye Çıkarılsın’

10 milyon emekliye açlık sınırı altında bir maaşın reva görüldüğünü vurgulayan Oytun Gökten şunları söyledi:

“Her yeni güne yeni bir zam haberiyle uyanıyoruz. Raflar dolu ama bizim cebimiz boş. Marketleri müze gezer gibi geziyoruz. Fiyatlara bakıp çıkıyoruz. Henüz ilave dedikleri 8.077 TL’ yi almadan benzinden alınan ÖTV’ye yaklaşık yüzde 200, motorinden alınan ÖTV’ye de yaklaşık yüzde 245 zam geldi.

Üstelik Hazine ve Maliye Bakanlığı utanmadan ‘yapılan artışa rağmen ülkemiz benzinde de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4. ülke konumundadır’ diyerek bütün emekçilerle dalga geçmeye devam etti. Aynı bakanlık doğalgazda metreküp başına alınan ÖTV’ye yapılan yüzde 224’lük zammı ‘metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış anlamına gelmektedir’ diyecek kadar pişkin hale gelmiştir maalesef. Kısacası her zaman olduğu gibi kaşıkla verdiklerini kepçeyle çoktan geri aldılar.

Bu ülkede büyüyenler de var elbette. Faizden, ranttan beslenen mutlu azınlığın serveti büyüyor. Nüfusun yüzde 1’ini oluşturan ama ulusal servetin yüzde 54’ünü elinde tutan dolar milyarderleri büyüyor. Yıllardır teşvik üstüne teşvik verilen, vergi afları çıkarılan, çalıştırdığı asgari ücretli kadar bile vergi ödemeyen şirketler, patronlar büyüyor. Biz yoksullaştıkça onlar zenginleşiyor, büyüyor. Yaşadığımız her ekonomik krizin, pandeminin, depremin faturası bize kesiliyor.”

KEMAL ATLAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *