Emeğin karşılığının takipçisi olduklarını belirten Yalçın, maaş veya ücret yarışında olmadıklarını ifade etti. Yalçın, “Son zamanlarda yapılan ücret artışları yerinde ise de, kayıpları karşılamaktan ve alım gücünü korumaktan uzaktayız” şeklinde konuştu.



Memur Maaşları İşçi Maaşlarının Gerisinde Kaldı!

Memur Maaşları İşçi Maaşlarının Gerisinde Kaldı!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan memur zamlarıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, en düşük devlet memuru maaşının 22 bin liraya yükseltildiğini anımsattı. Memur maaş skalasının yeniden düzenlenmesini, çarpıklıkların giderilmesini ve bozulan çalışma barışının düzeltilmesini istediklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

Yalçın, yazılı bir açıklama yaparak en düşük devlet memuru maaşının 22 bin liraya yükseltildiğini hatırlattı. Yalçın, memur maaşlarının yeniden düzenlenmesi, adaletsizliklerin giderilmesi ve çalışma barışının sağlanması için çaba harcadıklarını ifade etti.

Yalçın, açıklamasında şunları dile getirdi: “Memur-Sen olarak, en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak, memur maaş skalasının daha kapsamlı bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışma hayatında oluşan çarpıklıkların giderilmesi ve çalışanların adaletli bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. Ayrıca, bozulan çalışma barışının yeniden sağlanması için de adımlar atılmalıdır.”

YALÇIN: ÇALIŞMA BARIŞI SORUNU DEVAM EDECEK

“Şimdilik skalaya dokunmadan sadece maaşlarda artışa gidildi. Bozulan ücret skalasından kaynaklı çalışma barışı sorunu devam ediyor. Sosyal diyalog mekanizmaları olan kurum idari kurulları, Kamu Personel Danışma Kurulu ve toplu sözleşme masası sorunların gerçek, kalıcı ve yapıcı çözüm adresleridir. Bu tarz düzenlemeleri toplu sözleşmeye ek protokolle yapalım, daha fazla stresi memurun üzerine yüklemeyelim.”

Enflasyonun sabit gelirlilerin alım gücünü düşürdüğünü vurgulayan Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

“Kıyas peşinde değiliz, emeğimizin değerini başkalarının aldıklarıyla değil, işimizle ve alın terimizle ölçüyoruz. İçinde bulunduğumuz enflasyonist ekonomik dinamikler, en çok ücretli kesimleri olumsuz etkiliyor. Çalışanların isimleri farklı olsa da soyadları aynıdır, emekçidir. Biz emeğimizin karşılığının peşindeyiz, maaş ya da ücret yarışı içinde değiliz. Son zamanlarda yapılan ücret artışları yerinde ise de kaybı karşılamaktan, alım gücünü ikame ve idame etmekten uzak.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *