Sözcü Gazetesi’nden Taylan Büyükşahin’in haberine göre döviz kurlarındaki artışla eş güdümlü elektrik üretim maliyetleri katlanarak artıyor. Kilovatsaat (kWh) başına net enerji maliyeti 1.75 TL’yi geçti. Vergi hariç başka giderlerle eş güdümlü bu rakam 2 TL’yi aşarken, tüketiciye satılan elektriğin kWh fiyatı bunun son derece altında kalıyor. Enerji Eksperi Çağada Kırım’ın hesaplamalarını göre, nisan ayı ile eş güdümlü bütün tüketici kümelerinda en az yüzde 20’lik zam söz hususu.

YÜZDE 70’Sİ DOLARA BAĞIMLI

Meskenlere zam yapılmayıp ticarethane, endüstri ve tarımsal tüketime zam yapılması halinde ise bu oranın yüzde 40’ı aşacağına ilgi çeken Kırım, zamların daha çok bekletilmesi halinde ise temmuz ayında yüzde 100’den çok fiyat artışına mecbur kalınacağını kaydetti. Şu anda mesken abonelerinin başka tüketici kümeleri doğrulusunda sübvanse edildiğini açıklayan Kırım, bunun sürdürülemez olduğunu dile getirdi. Piyasanın yüzde 70’inin dolara bağlı olduğunu ifade eden Kırım, “EPDK’nın zammı 2 tanıma devresi erteleme hakkı var. Ama bunu uzun vakit kullanamaz. Görevli tedarik şirketleri kanunen zarar ettirilemez” dedi.

MESKENLERE SÜBVANSİYON

Aktif enerji bedeline zammın söz hususu olduğunu bildiren Kırım, dağıtımda bir fiyat artışının ise söz hususu olmadığını kaydetti. Meskenleri sübvanse eden ticarethanelere kWh satış fiyatının 1.890 TL olduğunu açıklayan Kırım, bunun elektrik üretim maliyetini kurtarmadığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *